جوراب واریس

جوراب واریس یا جوراب فشاری ( به دلیل فشاری که از سمت مچ پا به صورت تدریجی به بالا منتقل می کند به آن جوراب فشاری هم می‌گویند ) همانند یک دارو است ولی دارویی که ما آن را می‌پوشیم. این داروی پوشیدنی فشار استاندارد و تدریجی را از مچ پا تا قسمت بالایی پا منتقل می‌کند و باعث می‌شود تا  فشاری که روی رگ ‌های معروف به تارعنکبوتی (سیاهرگ هایی که از پا به قلب وصل می‌شوند) کاهش یابد و درد خنثی شود.
 

Image


کاربرد جوراب واریس

این نوع جوراب نسبت به موارد خاصی استفاده می‌شوند که میزان فشار و ارتفاع متفاوتی دارند که ما در این مقاله به آنها اشاره می‌کنیم.
اولین کاربرد این جوراب، برای خود بیماری واریس است؛ بیماری واریس درواقع بیماری است که در آن رگ‌ های معروف به رگ‌های عنکبوتی یا همان سیاهرگ‌هایی که از مچ پا به قلب متصل هستند در نواحی مختلف پا دچار ورم می‌شوند و باعث ایجاد فشار و درد می‌شوند اما جوراب‌های واریس می‌تواند با انتقال فشار مناسب به همین سیاهرگ ها یا رگ های عنکبوتی آنها را آرام کند و باعث تسلی درد آن‌ها گردد.
کاربرد دوم از این جوراب‌ ها، مختص به عمل‌های جراحی لیزرواریس و اسکلروتراپی است. که پس از آن‌ها باید از جوراب ‌های با کیفیت واریس استفاده شود البته برای بیمارانی که به تازگی عمل های سنگین و سخت داشته‌اند شاید استفاده از جوراب‌ های بادوام واریس کمی دور از ذهن باشد. ولی پزشکان جورابی به نام واریس را برای به حداقل رساندن خطر آمبولی ریه و لخته شدن خون عمقی در محدوده پا تجویز می‌کنند، جوراب‌های با کیفیت واریس برای عدم لخته شدن خون در پا با فشار مورد استفاده است، که البته با توجه به تجویز یا تشخیص پزشک معالج برای دوران نقاهت بیمار تجویز می‌شود و جوراب واریس بعد از عمل قلب در زمانی که بیمار تحرک کافی را ندارد برای جلوگیری از عدم گردش خون و برای رساندن فشار مناسب به پاها برای بیمار توسط پزشک تجویز می‌شود که می‌توانیم این تجویز را به سه حالت مختلف که توصیه می‌شود تقسیم کنیم:

 • در بیمارانی که از نارسایی قلبی رنج می‌برند و دچار ورم پا می‌باشند. برای درمان و تسکین تورم توصیه و تجویز می‌شود.
 • کسانی که سابقه لخته شدن خون در پا را دارند و دچار عوارض این لختگی هستند، مثل درد های محسوس و تورم باید از جوراب‌های با دوام واریس استفاده کنند.
 • افرادی که در زمان بلند شدن از زمین یا تخت خواب و یا روی مبل دچار سرگیجه و خواب رفتگی پا می‌شوند می‌توانند با استفاده از جوراب‌های واریس این مشکل را تا حدودی حل کنند.

درمورد کاربرد جوراب‌های واریس می‌توان به پیشگیری از زخم‌های وریدی اشاره کرد؛ البته این تنها اشاره از کاربردها و مشخصات نیست و ما می‌توانیم به کاربرد جوراب‌های واریس بعد از عمل‌های تعویض مفصل و هیسترکومی که احتمال آمبولی ریه و هم‌چنین سیاه شدن قسمت ران و لگن به دلیل لخته شدن خون و خون‌مردگی است نیز اشاره کنیم، که برخی از جوراب‌های واریس مخصوص کنترل ورم یا ادم لنفاوی هستند. 
در این جا شایسته است که به کاربرد خاص و بسیار جالب جوراب‌های واریس در دوران بارداری هم اشاره کنیم، در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی و وزنی همیشه نگرانی خانم ها برای ایجاد واریس استريال که در کمین آن‌ است وجود دارد، که می‌توان برای کاهش خطر واریس و همین‌طور کاهش احساس سنگینی و درد و همین‌طور فشار و درد روی پا از جوراب واریس استفاده کرد. که البته این استفاده به همین‌جا ختم نمی‌شود و بلکه اگر مادر احتیاج به عمل سزارین داشت، بعد از عمل باید از جوراب با کیفیت واریس استفاده کند. زیرا بعد از زایمان خطر لخطه شدن خون در مادر وجود دارد و هر اقدام پیشگیرانه‌ای برای این مشکل لازم و حیاتی است.
تا الان به مشخصات و کاربردهای ویژه انواع جوراب‌های واریس پرداختیم. در ادامه به انواع جوراب‌های واریس اشاره می‌کنیم؛ برای اثر بخشی بهتر، شایسته است با پزشک متخصص برای نوع جوراب با کیفیت واریس مشورت کرد. ولی اول باید این جوراب ها را بشناسیم؛ انواع جوراب‌های واریس از ارتفاع، میزان فشار و همین‌طور جنس پارچه و الیاف به کار برده شده در دوخت و تهیه جوراب مشخص می‌شوند. جوراب های واریس دارای فشار های متفاوت و مخصوصی برای استفاده مشخص است. قد جوراب در عملکرد آن رابطه مستقیم دارد و جنس آن هم می‌تواند بر معالجه بیمار تاثیرگذار باشد.

 

Image

 

مشخصات جوراب واریس

باید ببینیم که یک جورب واریس خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد تا مشکلات ما را  در زمینه سلامتی حل کند و مشکلات بیشتری را به ما نرساند و عوارض نداشته باشد. 

 1. نباید باعث حساسیت یا تحریک پوستی داشته باشد، دوخت آن باید مسطح و بدون درز باشد، وجود درز یا برجستگی و نقش و طرح باعث تحریک و حساسیت پوست خواهد شد.
 2. باعث تعریق شدید در پا نشود؛ جوراب‌های واریس باید باعث تعریق شدید در پا نشود و هوا را در خود و درپوست پا جریان دهد؛ طراحی جوراب‌های واریس باید به گونه‌ای باشد که اجازه فرار رطوبت را بدهد. درغیر این صورت باعث خارش و بوی بد پا و درنتیجه عذاب کشیدن استفاده کننده می‌شود.
 3. یک جوراب واریسی که انتخاب می‌کنیم نباید خیلی زخیم باشد. باید به گونه‌ای باشد که به راحتی بتوان روی آن کفش پوشید. 
 4. علاوه بر عدم ایجاد حساسیت باید نسبت به الیاف آن بی توجه نبود؛ باید در قسمت کف پا و در قسمت کش بالای آن از ترکیب الیافی استفاده شود که ضد حساسیت است. 
 5. باید حواسمان به سایزی که خریداری می‌کنیم نیز باشد. جوراب‌های واریس باید دارای سایز و اندازه مناسب باشد تا فشاری که منتقل می‌کند برایمان کم یا زیاد نباشد و مناسب باشد. 
 6. طول عمر مفید و مناسب داشته باشد؛ علاوه بر اینکه جوراب‌های واریس باید از لحاظ کیفی رتبه خوب و بالایی داشته باشد باید تداوم و طول عمر نسبتا بالایی نیز داشته باشد و از الیاف مناسب در آن استفاده شود. 
 7. مقاومت در جوراب های واریس باید بالا باشد؛ علاوه بر اینکه نباید زیاد زخیم باشد باید مقاوم نیز باشد. یعنی باید از الیافی استفاده شود که نه آن‌را زیاد زخیم کند و نه به آسانی پاره شود بلکه باید از الیافی مقاوم و متراکم ساخته شود.
  برند های ذکر شده و شناخته شده معمولا ملاک های ذکر شده را دارا هستند؛ خرید جوراب ناشناخته و ارزان قیمت باعث کاهش رضایت در مصرف کننده خواهد شد، زیرا که ممکن است ملاک های یاد شده در محصول به صورت کامل رعایت نشده باشد.

 

Image


جوراب واریس تابستانی

افرادی که سابقه و تجربه استفاده از جوراب واریس را داشته اند به خوبی این موضوع را می‌دانند که جوراب معمولی واریس در تابستان به دلیل زخامت آن باعث تعریق بیش از اندازه در پا می‌شود و حتی می‌تواند باعث بروز مشکلات پوستی شود و استفاده از این جوراب عملا سخت می‌شود، ولی خوشبختانه درحال حاضر جوراب های واریس تابستانی موجود است و می‌توان از آن استفاده کرد. از مشخصات جوراب واریس تابستانی میتوانیم به استفاده بیشتر از الیاف کتان در آن اشاره کنیم. که خود این عمل باعث گردش بیشتر هوا در پوست می‌شود و علاوه بر عدم سخت شدن استفاده از آن باعث نمی‌شود که پا عرق شدید داشته باشد و بوی نا مطبوع بگیرد استفاده از این جوراب های واریس در فصل گرما توصیه می‌گردد.
 

Image

جوراب واریس ورنا

 ورنا یکی از برندهای با کیفیت در تولید جوراب واریس است. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، این برند ایرانی و تولید ملی است و جوراب های واریس ورنا با اعمال فشار مناسب بر پا قطر طبیعی رگ‌های پا را به حالت طبیعی و سالم در می‌آورد. جوراب سیلیکونی ورنا یک نوع جوراب ساق بلند با کفه هایی که تا بالای ران می‌رسد و همین بلندی باعث رساندن فشار بهتر به رگ‌های پا می‌شود و جنس سیلیکونی آن باعث عدم سرخوردن در پا می‌شود بهترین زمان برای استفاده از این جوراب هنگام صبح و موقع بیدار شدن از خواب می‌باشد؛ در این زمان پا ورم کمتری دارد و خون کمتر در نواحی مختلف پا جمع شده است.
 

جوراب واریس برای جراحی

همان طور که در دسته بندی جوراب‌های واریس مشاهده می‌شود دسته‌ای بین جوراب‌های واریس وجود دارد که مختص به پیشگیری است؛ ایستادن و نشستن طولانی مدت به خصوص نشستن های غیر اصولی یکی از علت های گرفتن واریس است. اگر مجبور هستید به علت شغل سختی که دارید زیاد ایستاده و یا نشسته به مدت زمان طولانی باشید حتما برای جلوگیری از واریس باید جوراب واریس بپوشید. جوراب مناسبی که به عنوان پیشگیری عمل کرده و در زمان کار ایستاده و نشسته مانع بروز رگ های واریسی در بدن شما می شود  جوراب های واریسی هستند که فشار زیادی به پای شما نیارند وه کاملا با اندازه پا شما فیکس باشد تا بتوانید به راحتی از آن در طول روز استفاده کنید.

Image

قیمت جوراب واریس

قیمت جوراب‌ های واریس بنا به شرکت تولید کننده، نوع و جنس جوراب متغییر است. معمولا قیمت جوراب‌های  واریس با کیفیت‌های بالا گران است. حال سوال پیش می‌آید چرا تا این حد گران است؟ در پاسخ باید بگوییم که جوراب واریس درواقع جزء کالاهای مربوط به تجهیزات پزشکی است و نباید توقع داشته باشیم قیمت آن هم همسطح با پوشاک یا جوراب‌های معمولی باشد. جور‌اب های واریس براساس تکنولوژی خاصی تولید می‌شود و دارای  الیاف خاص و استانداردی است و نمی‌توان آن را یک جوراب معمولی دانست. چنانچه انتخاب شما جوراب‌های واریس ورنا باشد صددرصد قیمت مناسب تری را پرداخت خواهید کرد.

خرید جوراب واریس

سایز بندی جوراب واریس در برند های مختلف می‌تواند متغیر باشد ولی خوشبختانه روی بسته بندی جوراب واریس جدول اندازه و مشخصات آن درج شده و با توجه به  جدولی که روی بسته بندی درج شده شما می‌توانید تشخیص دهید که کدام جوراب سایز پای شما است البته شما میتوانید از کالای پزشکی یا داروخانه ای که شما از آنجا تهییه میکنید راهنمایی بگیرید و بدین ترتیب بهترین خرید جوراب‌های واریس را به نحو احسن انجام دهید. پوشیدن جوراب با فشار مناسب و استاندارد می‌تواند به بهبود گردش جریان خون کمک کند و سنگینی و تورم‌پا را کاهش دهد. همچنین پوشیدن مرتب جوراب از پیشرفت واریس تا حد زیادی پیشگیری می‌کند و از ایجاد لخته خون در مواردی مانند جراحی‌های سنگین جلوگیری می‌کند. در بیماران مخلتف مانند بیماران لنفاوی که دچار تورم پا شده اند پوشیدن جـوراب فشار بالای واریس که پزشک معالج تجویز کرده است می تواند تورم پا را کاهش دهد.
 

Image


جوراب واریس یا فشاری تنها برای درمان یا تسکین واریس استفاده نمی‌شود بلکه کاربرد ها و انواع گوناگونی نسبت به موارد مصرف خود دارند، جوراب های واریس جزو کالاهای پزشکی است و نباید از آن قیمت ارزانی را انتظار داشت، زیرا ویژگی‌های خاصی را دارند. برند های فراوانی را برای خرید این نوع جوراب باید در نظر داشته باشید که البته با کیفیت ترین مدل قطعا به مقرون به صرفگی خرید شما اشاره دارد. در این میان شما باید به این نکته توجه داشته باشید که ورنا یکی از بهترین ها در زمینه تولید انواع جوراب‌های واریس است که شما به کیفیت محصولات ورنا می‌توانید مطمئن بوده و با قیمت عالی به خرید این جوراب‌ های واریس بپردازید.

7671 رتبه بندی این مطلب:
2.9

نوشتن یک نظر

این فرم نام، ایمیل، آدرس IP و نظرات شما را جمع می کند تا بتوانیم نظرات شما را در وب سایت پیگیری کنیم. برای اطلاعات بیشتر، قوانین و مقررات و سوالات متداول ما را بررسی کنید، در آنجا اطلاعات بیشتری در مورد نحوه و چگونگی ذخیره اطلاعات شما در اختیار شما قرار می دهیم.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

تهران، بلوار نلسون ماندلا، خیابان پدیدار، پلاک 30 واحد 11

info{at}vernatn.com