جوراب دیابت

دیابت یکی بیماری رایج در دنیاست که افراد در سنین مختلف ممکن است به آن مبتلا شوند. این بیماری بر اعضای مختلف بدن اثرات زیان آور زیادی می گذارد. زخم پای دیابتی یکی ار عوارض و اثرات رایج بیماری دیابت است و افراد مختلفی از زخم پای دیابتی رنج می برند. همچنین پای بیشتر بیماران دیابتی به تغییرات دمایی حساس است و به سرعت قرمز و زخم می شود. جوراب دیابتی می تواند جلوی عوارض این بیماری بر پاها را بگیرد و کمک می کند پاها ساییده، زخم و یا ورم نکنند. در ادامه با انواع جوراب های دیابتی آشنا خواهیم شد و فواید هر کدام را به اختصار توضیح خواهیم داد.
 

زخم پای دیابتی

 

دیابت

دیابت بیماری رایجی است که به علت کاهش یا نبود انسولین در بدن افراد ایجاد می شود. انسولین هورمون مهمی است که توسط لوزالمعده در بدن ترشح می شود. نبود یا کاهش انسولین باعث افزایش و انباشت قند در خون می شود. افراد دیابتی به دلیل به دلیل افزایش قند در خونشان دچار مشکلات زیادی در عملکرد تمام اعضای بدن می گردد. به دلیل ضعف سیستم ایمنی بیشتر افراد دیابتی، بهبود زخم هایشان آهسته تر انجام می شود. پا یکی از اعضای بدن است که بسیار زیاد زخم و یا ساییده می شود. بهبود ضعیف این زخم ها، گاهی باعث عفونت زخم می شود. به همین دلیل 25 درصد افراد دیابتی از مشکلات پای دیابتی رنج می برند و متاسفانه 5 درصد از آن ها انگشت یا پای خود را به دلیل عفونت زخم ها از دست می دهند.

ویژگی های جوراب دیابت

جوراب های دیابتی همگی باید خواص مشترکی داشته باشند. داشتن این ویژگی ها برای تمام افراد دیابتی با پاهای حساس ضروری است. ما در ذیل به برخی از این ویژگی ها اشاره کرده ایم.

جاذب رطوبت

یکی از مواردی که باعث افزایش عفونت در زخم ها و یا بین انگشتان می شود وجود رطوبت زیاد است. تعریق زیاد در جوراب های معمولی می تواند باعث افزایش عفونت پاها در دیابتی ها گردد. یک جوراب دیابت مناسب باعث جذب رطوبت پا و خشک نگه داشتن آن می شود.

نداشتن درز

چنانچه جوراب ها دارای درز باشند ممکن است به علت ساییده شدن این درز ها به پوست پا دچار زخم یا تول شود. برای جلوگیری از خم شدن  پاها به این دلیل جوراب های دیابتی بدون درز تولید می گردند.

هوارسانی

داشتن قابلیت هوا رسانی و بافت مناسب جوراب  با قابلیت تنفس از عرق کردن پاها جلوگیری می کند. خشک نگه داشتن یکی از موارد مهم در جلوگیری از عفونت پا است.

گرم بودن

دیابت باعث منقبض شدن بیشتر رگ ها می گردد که این مسئله موجب کاهش گردش خون در بدن می گردد. گرم نگه داشتن پاها موجب افزایش میزان گردش خون در پاها می گردد.

تنگ نبودن  پنجه جوراب

پنجه جوراب اگر تنگ باشد باعث می شود که انگشتان پا به هم بچسبند. این موضوع باعث افزایش رطوبت بین انگشت ها و ایجاد یک فضای مناسب برای رشد باکتری و عفونت می گردد.

اندازه بودن جوراب

جوراب دیابتی باید دقیقا اندازه پا باشد و شکل پا را به خود بگیرد. زیاد گشاد بودن جوراب ها می تواند باعث ساییده شدن و ایجاد زخم در پا می شود.

دارای لایه محافظ

جوراب دیابت به عنوان یک لایه محافظتی عمل می کند و از برخورد پا با اشیا و زخم شدنش جلوگیری می کند.

جوراب دیابت بامبو

جوراب دیابت بامبو مخصوص افراد دیابتی است که از مشکلات پای دیابتی رنج می برند. این نوع جوراب ها همانطور که از نامشان نیز مشخص است از الیاف طبیعی بامبو تولید می شوند. گیاه بامبو دارای خواص نرم کننده پوست و همچنین خواص آنتی باکتریال است و در درمان بهبود زخم و تقویت پوست افراد کمک می کند. جوراب های ساخته شده از این گیاه می توانند محیط پای افراد دیابتی را عاری از عفونت نگه دارند و از عفونت زخم پا پیشگیری کنند. این جوراب ها در رنگ بندی های مختلف و در دو سایز زنانه و مردانه تولید می شوند و این نوع جوراب ها تا ساق پا را می پوشانند.
 

جوراب دیابت بامبو

ویژگی های جوراب دیابتی بامبو
•    دارای بافت هوا رسان
•    عدم وجود کش و درز و کاهش ایجاد زخم در پا
•    نرمی به دلیل استفاده از الیاف بامبو
•    پیگیری از بوی بد پا به دلیل خاصیت آنتی باکتریال
•    مناسب برای پاهای حساس به تغییرات دمایی
•    کنترل رطوبت سطح پا

جوراب دیابت انگشتی

جوراب دیابت پنج انگشتی ساخته شده از الیاف پنبه است که این مدل جوراب  انگشت های پا را هرکدام به صورت جداگانه می پوشاند . الیاف طبیعی پنبه هیچگونه حساسیتی در پوست افراد ایجاد نمی کند و مخصوصا می تواند برای افرادی با پوست حساس مناسب باشد. پوشش تک به تک انگشتان به صورت جداگانه در این نوع جوراب، از برخورد انگشتان پا به هم و عرق کردن انگشتان جلوگیری می کند. افزایش رطوبت سطح پا ممکن است باعث رشد باکتری در میان انگشتان و یا هر قسمتی از پا شود. جوراب های پنج انگشتی دارای در رنگ های متنوع و به صورت فری سایز تولید می شوند و ارتفاع این جوراب ها تا روی مچ است.

ویژگی های جوراب دیابت پنج  انگشتی

•    کنترل رطوبت سطح پا
•    تهیه شده از الیاف پنبه و ضد حساسیت
•    پوشش جداگانه برای انگشتان پا
•    مناسب تغییرات دمایی پا
•    خشک و تمیز  نگه داتشتن فاصله بین انگشتان
•    فاصله مناسب بین انگشتان در زمان راه رفتن
•    خواص آنتی باکتریال ضد میکروب
•    خشک نگه داشتن پا در تمام فصول و گرم کردن پاها در فصل زمستان

 

جوراب دیابت انگشتی

 

نحوه نگهداری و شست و شو جوراب دیابتی

برای اینکه جوراب دیابتی را مدت زمان بیشتری داشته باشید و آن سالم و تمیز نگه داری شود باید نکات زیر را رعایت کنیم:
•    بعد از هر بار استفاده به سرعت جوراب را بشویید، علی الخصوص اگر دچار زخم یا پینه در پاهایتان هستید به سرعت جوراب را بشویید تا از رشد باکتری ها جلوگیری کنید.
•    جوراب دیابت را با آب ولرم بشویید و در دمای مناسب خشک کنید.
•    شستن و خشک کردن جوراب با آب بسیار گرم ممکن است باعث شل شدن الیاف نخ های جوراب گردد.
•    بهترین حالت برای شست و شوی جوراب شستن آن با دست و خشک کردن آن در هوای آزاد است.
•    چنانچه بخواهید جوراب را با لباسشویی بشویی از کیسه لباس زیر استفاده کنید تا به بافت جوراب آسیب نرسد.
•    بهتر است که جوراب دیابتی را با مواد شوینده که برای  لباس زیرتان استفاده می کنید، بشویید.
•    تقریبا هر جوراب دیابتی دوامی حدود 6 ماه دارد و بهتر است که جوراب را با اولین درز یا سوراخ دور انداخته شود.
•    در صورت ایجاد پرز دیگر از آن جوراب استفاده نکنید. کوچکترین پرز در جوراب می تواند باعث ساییدن پوست و ایجاد زخم گردد.

جمع بندی
بیماران دیابتی به دلیل کاهش یا فقدان انسولین دچار مشکلات عدیدی در اعضای مختلف بدنشان می گردند. 25 درصد افراد دیابتی دچار مشکلات پای دیابتی هستند که می توانند با استفاده از جوراب دیابت از این مشکلات پیشگیری کنند. شرکت ورنا از سال 1388 فعالیت خود را آغاز کرد و موفق به تولید جوراب های فشار تدریجی و طبی طبق استاندارد های جهان شد. این شرکت جوراب های دیابتی را در دو مدل جوراب دیابت بامبو و جوراب دیابت پنج انگشتی تولید کرده است. این جوراب ها هر کدام مزایایی دارند و بیماران دیابتی می توانند با توجه به مشکلات پاهایشان که در اثر دیابت اتفاق افتاده، جوراب مناسب را برای خود انتخاب کنند. محصولات شرکت ورنا با استفاده از علم و تکنولوژی روز دنیا تولید شده و قابل رقابت با محصولات مشابه خارجی هستند.

 

 

 

 

3793 رتبه بندی این مطلب:
4.0
 

نوشتن یک نظر

این فرم نام، ایمیل، آدرس IP و نظرات شما را جمع می کند تا بتوانیم نظرات شما را در وب سایت پیگیری کنیم. برای اطلاعات بیشتر، قوانین و مقررات و سوالات متداول ما را بررسی کنید، در آنجا اطلاعات بیشتری در مورد نحوه و چگونگی ذخیره اطلاعات شما در اختیار شما قرار می دهیم.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

تهران، بلوار نلسون ماندلا، خیابان پدیدار، پلاک 30 واحد 11

info{at}vernatn.com